Jaké druhy zeleniny vybrat pro pěstování příští rok?

I tak zdánlivě jednoduchá otázka, může mít velmi různorodou odpověď.

Mám doma tři chlapy. Zahrada je nás všech. Každý z nich má rád něco jiného. Přestože je zahrada především moje radost, i pánská část rodiny se podílí na jejím užívání svým dílem. Nejenže pomáhají s težšími fyzickými pracemi, zalévají (zejména o zalévání z hadice je takový zájem, že se na mě většinou nedostane), stříhají, sekají, mulčují ale zejména KONZUMUJÍ PLODY ZAHRADY.

Pro mě osobně je největší radost, když se jdou takzvaně „napást“. Je to stejná radost jako pro kuchaře, když strávníkům chutná jídlo, které vymyslel, uvařil a naservíroval.

Je jedno, jestli pánové snědí čerstvě utržené jablko, maliny, jahody, vytrženou mrkvičku, utrhnou si mátu do čaje nebo list naťové cibule na pomazánku. Kvůli tomu tu zahradu máme, aby jsme ty dobroty jedli.

Ze začátku jsem pěstovala zeleninu, kterou jsem si přála já a zohledňovala jsem to, co ze zeleniny připravujeme. Ale časem jsem zjistila, že to není ono a měla bych do plánování zapojit všechny členy rodiny, protože je to prostor a jídlo nás všech. A jelikož jsem tabulkový typ, vytvořila jsem DOTAZNÍK K VÝBĚRU ZELENINY.

Není to nic složitého. Obyčejná excelovská tabulka, ve které jsou zapsány všechny možné zeleniny, které zvládnu pěstovat. Každý člen rodiny má vyhrazen jeden sloupeček, kde se může svobodně vyjádřit k jednotlivým druhům zeleniny. A aby se nemohli navzájem ovlivňovat, vyplňují tabulku samostatně a odpovědi ostatních jsou skryté.

Číselné ohodnocení jednotlivých plodin je jednoduché:

  • 0 = nechci, aby se pěstovalo, nezajímá mě to, nechutná mi to
  • 1 = ano, to jím, občas si rád dám
  • 2 = určitě! pěstuj hodně, to mi chutná

Vyhodnocení je pak snadné. Vše, co má v součtu méně než 3 body se letos pěstovat nebude. Zároveň pak tabulku seřadím podle oblíbenosti plodin a mohu začít plánovat, co se kde a kdy bude pěstovat.

Ale úplně striktně se toho nedržím, letos jsem navíc propašovala pár bobů a několik pórků. Má někdo lepší systém pro inspiraci?

… a přitom je to taková blbost, že?…