Záhony – o úhlu pohledu

Na každou věc v životě se lze dívat různým úhlem pohledu. Platí, že to, čemu dáváme pozornost, získává naši energii a roste. Proto je taková chuť vytvářet reklamy a přitahovat na sebe pozornost. To je důvod proč vědomě nevěnuji pozornost moc negativním věcem.

Pro příklad, jak to funguje na záhonech, jsem vyfotila 6 záhonů v červnovém stavu a vytvořila ke každému dva úhly pohledu. Každý si může vybrat ten, který je mu bližší. Já osobně preferují úhel pohledu „normálka“, který zde není popsán, ale jde o neutrální pohled na věc bez emočního podtextu. Pokud připostím, že je něco velmi „pozitivní“, tak vlastně připouštím, že existuje i „negativní“ protipól. Úhel pohledu „hrůza“ uvádím jen zde, jinak mu vůbec nevěnuji pozornost. Nicméně vše, co je tam napsáno je skutečnost, nic jsem si nevymyslela. Při detailnějším průzkumu fotek to lze zkontrolovat.

Přiznávám se dobrovolně, že mi komentář „hrůza“ moc nešel psát a dělalo se mi u toho zle od žaludku. Slabším povahám a těm, kteří si nechtějí nechat zkazit dojem z fotografií bujné zeleniny, tedy vůbec nedoporučuji číst komentář „hrůza“.

Mám zahradu pro radost a ne pro zlost. Preferuji ruce v kapsách před zbytečným lopotěním, abych něčemu „zabránila“, něčeho se „zbavila“, něco „zachránila“ a na čemkoliv „lpěla“. Základem je pestrost, vše ostatní se pak dostaví postupně samo. Tvory různého charakteru na zahrádce potřebujeme, jinak bychom nemohli hrát svoji hru na pěstování a zahradničení. Chvíli mi trvalo, než jsem k tomu dospěla i v praxi, ale je to dost osvobozující.

ZÁHON 1 – 2.trať

NORMÁLKA– Pokus s mrkví vysetou na podzim vyšel. Podzimní mrkev má od začátku náskok před tou jarní, už sklízíme. Cibule sázená na podzim taky krásně funguje. Neočekávaně jako bonus vyrosty dva česneky po loňské sklizni. Černý kořen pěstuji poprvé a vypadá to na několik úspěchů. Beraním rohům se v této společnosti daří. Saláty jsou sklizené a další postupně dorůstají. Z květin se uchytilo pár měsíčků.

HRŮZA – Podzimní mrkev se nepovedla, bylo potřeba dosévat díry asi 20%. Nesprávně jsem si označila podzimní vyseté řádky, a pak jsem na jaře vysela mrkev moc daleko a zbyla tam zbytečná díra. Špatně jsem sklidila česnek a omylem dva vyrostly. Mám je vytrhnout? Nechytí nějakou nemoc, když jsou na záhoně s cibulí. Z předpěstovaných beraních rohů mi zůstaly jen dvě sazenice, tři zničily mšice. Saláty na okraji záhonu okusují slimáci. Z černého kořene vyklíčilo jen 8 semen. Nepodařilo se vypěstovat dostatek měsíčku.

ZÁHON 2 – 3. trať

NORMÁLKA – Poprvé pěstuji boby a rostou krásně. Zvládla jsem předpěstování, přesun do pařníku a pak i přesun ven. Vyzkoušela jsem, že zvládají krátkodobě i 0°C. Budu mít snad na příští rok svoje semena. Nyní čekáme, až se dostaví predátor, který v příštích letech bude regulovat mšici makovou. Hrášku se daří a dělá stín trhacím červeným salátům. Hlávkové saláty sklizeny, ledové dorůstají. První vlna ředkviček už je sklizena. Přesazený šnytlík se uchytil a roste i ten ze semínek. Předpěstovaný čtyřboč, saturejka i letničky zvládly přesun ven a daří se jim.

HRŮZA – Boby se doma moc vytáhly a po přesazení ven přestal růst terminál a vyrostly boční výhony. Nyní je plně obsypán mšicí makovou, květy odpadávají, asi nebude moc úroda. Druhý výsev ředkviček je plně ožraný od slimáků, kteří zlikvidovali i část druhých sazenic salátů (viz. noční video Slimák v akci). Novozélandský špenát ani kukuřice moc nerostou. Vysetý šnytlík se ujal jen částečně, protože ho vyhrabávali kosi.

ZÁHON 3 – 1. trať

NORMÁLKA – Po odstranění pařníku, kde rostla rukola, pak choy, mizuna, ředvičky, saláty a předpěstované sazenice, se zde dobře daří červenému zelí a sklidili jsme už dvě polní okurky. Vysetá zimní cibule už nabírá na síle, papriky/kapie budou mít hodně plodů. Předpěstovaná bazalka čeká na vetší teplo a slunce. Krásně vykvetlo pak choy, takže budu mít svoje semena na příští rok. Afrikány a krásenky čekají na sluníčko. Rajčata z vlastních semen bujně rostou.

HRŮZA – 4 trhací saláty v plné velikosti uschly, protože jim svinky ožraly stonek. Pak choy jsem nestihla sklidit, takže vykvetlo a už se nedá jíst. Slimáci sežraly po obvodu asi 4 saláty. Zelí se moc vyhnalo v pařníku a utlačuje papriky. Okurky rostou v tom chladnu pomalu. Omylem jsem ulomila terminál jednoho rajčete s množstvím květů. Bazalka roste strašně pomalu. Omylem mi tam rostou dýně hokaido, které jsem vůbec nechtěla. Jsou ze semínek z loňského kompostu.

ZÁHON 4 – 2. trať

NORMÁLKA– V pařníku zde brzy zjara byly kedlubny, brokolice, boby, saláty a letničky na předpěstování. Část modrých kedluben je již sklizena, bílé budou brzy ke sklizni. Brokolice se mají čile k světu. Po dvou předchozích neúspěších mi vyklíčila i petržel po zalití teplou vodou a trpělivém čekání 3 týdny. Pastiňák se také prokousává přes brokolici. Saláty jsou sklizeny a další vlna ledových už dorůstá. Žlutá řepa se schovávala pod bujnými kedlubnami a teď dostává prostor. Letní pórek dostane po sklizni bílých kedluben také více prostoru k růstu.

HRŮZA – Při předpěstování se mi pomíchaly bílé kedlubny a brokolice, takže jsou brokolice moc hustě zasázené. Pórek je utlačován kedlubnami, které jsou kvůli mokrému květnu hodně bujné. Saláty na okrajích jsou pravidelně okusovány slimáky. Řepa roste pomalu, čtyřboč z přímého výsevu je malý a ožraný od slimáků, kteří ožírají i letničky na okrajích. Brokolice jsem dala moc blízko a utlačují petržel a pastiňák.

ZÁHON 5 – 3. trať

NORMÁLKA – Ze záhonu už je sklizen téměř všechen hlávkový salát. Ledový salát už dělá pěkné hlávky. Kozlíček z jarního výsevu je také už připraven ke sklízení. Koriandr pěstuji poprvé, a jde to dobře. Ze šalotky už měsíc otrhávám zelené listy. Mák zkouším pro zábavu a na okraji se uchytilo pár slunečnic. Letničky zde klíčí z přímých výsevů. Hladkolistá petržel dobře vyklíčila. Majoránka čeká na teplejší počasí.

HRŮZA – Špenát mi ze dvou výsevů vůbec nevzešel. Výsev kozlíčku jsem musela opakovat, vyzobali ho kosi. Kudrnka je bídná a kerblík není skoro žádný. Majoránka jde taky letos pomalu. Pár salátů bylo sežráno slimáky ve fázi sazenic. Na máku je mšice maková. Kopr už tu není, protože ho kompletně zlikvidovaly svilušky.

ZÁHON 6 – brambory

Tento záhon jsem už letos nechtěla vůbec používat. Švestka nad ním už je tak velká, že je ve stínu až polostínu téměř celý den. Tak jsem zkusila experiment s bramborami ve slámě a ve stínu.

NORMÁLKA– Ano, brambory jde pěstovat i na poměrně stinném místě. Po naklíčení v bedně se mají čile k světu pod vrstvou slámy. Pár fazolí a fazolek na nejosluněnějších místech už vylézá ven. Na to, že je to záhon ve stínu, mám radost. Příští rok sem půjdou už trvalky.

HRŮZA – Brambory v úplném stínu stromů rostou pomalu a poslední vpravo dole na prvním snímku neroste skoro vůbec. Hodně fazolí vyhrabali kosi. Slimáci ožírají fazole, které lezou ven a ožraly i část předpěstovaných popínavých letniček.

Takhle fungují záhony mě. Není moc zahradníků, kteří prezentují „neúspěchy“. A kolik znamená vlastně úspěch? 100% nebo 82% nebo 73% nebo 67% nebo 49%, či 12%. Příroda nic takového neřeší. Rozhazuje stovky a tisíce semen v naději, že se něco uchytí. Tak proč zrovna já bych si měla kazit radost ze sklizně nějakými procenty.

Pohled „hrůza“ vůbec v běžném životě nepoužívám. Používám jen pohled „normálka“, protože čemu dávám pozornost to roste a budu si to přitahovat do života i v budoucnu. A já si chci přitahovat krásnou zeleninu.