Noční zahrada a „zahradníci“

Nikdy by mě nenapadlo jít fotit zahradu v noci. Napadlo to mého dvorního fotografa iToncka. Strávili jste tam asi hodinu a pak nechali jen tak z legrace běžet GoPro se snímáním po 5-ti sekundách až do vybití baterie. Kromě průletu ISS jsme náhodou natočili 1,5 hodinovou hostinu slimáka na hlávkovém salátu. Jeho technika okusu je prostě dokonalá! Pozorní diváci mohou zahlédnout i druhého slimáka a svinku. Pozor, záběry ve videu mohou být drastické i pro otrlé zahradnické povahy!

Detailní prohlídka noční zahrady může nejen být velmi inspirativní, ale i zdrojem otázek, nad kterými člověk do té doby nikdy nepřemýšlel. Kdy mravenci spí? Běhají po zahradě i v noci a starají se o mšice. Že by měli spaní na směny? A kolik času denně prospí? A jak ví, kdy mají jít spát a kdy mají službu? Zatímco zahradník spí, venku je stejně živo jako ve dne. Mezi další aktivní tvory patří třeba svinky a stinky.

Jídelníček slimáků je pestrý. A stejně jako platí při výběru jídla u dětí, i u slimáků je lepší, když to křupe. Vlastně mám pro ně pochopení. Čerstvá křupavá zelenina je prostě neodolatelná.

Téma slimáků je věčné, ale nejvíce přichází vždy na přetřes v květnu. Při májových deštích se jim daří a mají chuť na čerstvě vysazené sazeničky choulostivějších druhů zeleniny. Slimáčí aktivita zůstává v hledáčku zahradníků maximálně do poloviny června. Pak už jsou rostlinky dostatečně velké, aby je okus zcela nezničil.

Mnohým zahradníkům se vyplatí na ten měsíc vytvořit opatření, aby slimáci na malé sazenice nemohli. Například použít měděné límce, omotat posekanými kopřivami nebo obsypat sazenice štěpkou s carbomulčem, po kterých se slimákům hůře leze. Pomáhá i položení prken mezi nebo na záhony a polední sbírání slimáků. Zaručeným receptem jsou běžci = plžožravé kachny, které mají slimáky rády. I ropuchy přiloží svůj žaludek k dílu. Každý si může najít svůj způsob, jak na to, nebo to prostě nechat být, až to přejde tak, ajko každý rok.

Nemá smysl proti slimákům bojovat, jde o to najít společnou „řeč“ a rovnováhu.

Ještě pár fotek květnové zeleniny v noční tiché orosené atmosféře.