Rajčata v „rostoucích květináčích“

Jsem rajčatožrout. Mám ráda rajčata v jakékoliv formě, ale nejraději čerstvě utržené přímo z keříčku. Proto pěstuji hlavně malá rajčátka.

Hledala jsem, jak je jednoduše předpěstovat bez několikanásobného přesazování do stále větších květináčů. A jako vzorový lenoch jsem metodu našla.

Netrpělivým zahradníkům se často stává, že rajčata vysejí moc brzo a pak v polovině dubna už jejich vytáhlé rostlinky rajčat pomalu dosahují k horním okrajům okna. Já seju nejdříve v polovině března. Používám půllitrové pivní kelímky. Do jejich dna jsem udělala horkou špejlí 4-5 dírek. Na dno dám asi 5 cm substrátu (kompost s vermikulitem) a vložím dvě svoje semínka.

Kelímky umístím na okno a čekám. Až vyrostou obě sazeničky do velikosti cca 10cm s minimálně 4-mi pravými listy (tedy 6 včetně těch děložních) tu menší vytrhnu a přisypu do kelímku asi 5cm substrátu až po druhé listy. A opět čekám, zalévám a trochu přihnojuji.

Sazeničkám je dobře, mají díky kelímku svůj soukromý „skleník“. Zanedlouho už mají opět další vrstvu listů. Podruhé přisypu cca 5cm substrátu. Někdy odstraním listy, které by se jinak zasypaly zeminou, ale rostlinkám je to většinou jedno.

A opět minimální péče, a to už je téměř konec dubna. Začínám sazenice otužovat občas venku. Pokud nehrozí zmrzlíci, přemístím je už klidně ven na záhon. Jsou velmi silné a mají velký kořenový bal. Už je není nutné sázet hlouběji, než se pěstují. Rostou krásně a často v jejich blízkosti pěstuji bazalku.

Z těch nejhezčích a nejchutnějších plodů si nechám semínka na další rok. Stačí je odmočit pár dní ve vodě a usušit.

Fotografie rajčat dělal můj syn. Vždycky se mi sbíhají sliny, když je vidím. Nejraději mám rajčátka s mozzarellou, s čerstvou bazalkou lehce pokapané balzamikovým octem nebo redukcí.

PS: Nyní pěstuji tyčkovou odrůdu Bite Size z Permasemínek. Nejchutnější, jakou jsem objevila.