Květnatá louka – jak na to

Na každé zahradě by měl být alespoň kousek květnaté louky. Je to radost pro oči, srdce, hmyz a další drobné živočichy. Je to velmi pestrý prvek, který přitahuje množství různorodého hmyzu.

Pro květnatou louku používám semínka od Planta Naturalis. Mám je vyzkoušené a fungují skvěte. Jen je potřeba si uvědomit, že to není letničková louka, která kvete hned v roce, kdy se vyseje.

V zapojené travnaté ploše se květnatá louka neujme, ale lze přisévat luční semena např. do krtinců. Vhodné plochy pro setí se dá také dosáhnout tím, že se část louky zamulčuje (sláma, seno, starý koberec apod.) minimálně na 3 měsíce přes léto. Stačí plocha 1m2 a semínka se pak mohou šířit při sečí dále. Mulč zničí většinu trávy a po jeho odklizení se kyprá půda jen uhrabe a semínka na podzim zasejí.

Květnatá louka je chudá, proto se neudrží ve výživné půdě. Nejlépe se louka tvoří na chudé holé půdě po terénních úpravách. První rok po vysetí to vypadá bídně, vlastně jako by se to vůbec nepovedlo. Nic nekvete, jen je na půdě velmi řídce pár lístečků a může mezi nimi být i záchranář = jednoletý bujný plevel. To je i důvod proč se semínka neprodávají v supermarketech (bylo by hodně reklamací, že to nekvete hned). I tak je v prvním roce potřeba louku posekat na vysoko (5cm a více) a odklidit posekaný materiál (mokrý nebo suchý). V dalších letech už loučka krásně kvete. Seká se 2-3x ročně na vysoko a materiál se sklízí. Louka musí zůstat chudá na živiny, proto se sklízí. Jinak seno/tráva funguje jako mulč a časem by se subtilní květnaté druhy ztratily mezi jinými dužnatějšími.

Sekám maximálně dvakrát ročně. Na louce v 650m.n.m mám vyzkoušeno, že stačí dokonce jen 1x. První seč se traduje po kopertinách. Sekám „segmentově“ nebo dělám procházky se sekačkou, aby vždy zbyl nějaký neposekaný kousek pro hmyz. Pokud se seká každý rok v různém období, podpoří se tím rozmanitost a loučka bude každý rok trochu jiná.