Hroznové víno na malém prostoru

Na zahraduk rodinnému domu jsem potřebovala zelenou pohledovou stěnu na léto, abychom se mohli koupat v bazénu co nejpohodlněji. Jako nejlepší pro slunné stanoviště mě napadlo hroznové víno. Je zasazené do květinového záhonu do společnosti zvonků klubkatých, studentských karafiátů, rozchodníku, krásnoočka, kakostů a levandule. První dva roky bylo na třech hlavách vína jen pár hroznů. Zato pod nimi rostla mrkev, petržel a šrucha. Nyní už je víno dobře zakořeněné a obsypané hrozny. Prostřih moc neřeším. Uprostřed léta jsem odebrala mladé výhony, aby byly hrozny více na sluníčku, občas na konci léta odstraním nějaký list, aby se mohly hrozny vyhřívat na slunci. Nastává doba pro tvorbu vysoké konstrukce.

Původně jsem se chtěla inspirovat na proslulých Francouzských vinicích. To jsem zkusila, ale moc mi to nedalo. Po hodině strávené procházením vinohradu jsem odešla docela smutná. Nepotkala jsem ani jednu květinu, ani jednoho ptáčka a hmyzu jen sporadicky.

Na kontrukci jsem potřebovala: dobře naladěného a šikovného manžela, 3 zemní vruty, 3 dřevěné stojky a dráty na propojování konstrukce. U jedné stojky mi zbylo místo a tak jsem tam nechala připevnit starou kari síť. Oba plaménky se k ní okamžitě začaly tulit a láskyplně ji ovíjet.