S Buddlou v zádech


Komule neboli buddleia davidii je keř 3-5m vysoký. Pěštuje se pro jeho krásu, vůni a jako lákadlo pro hmyz. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Pokud se brzy v předjaří seřízne na 0,50m, krásně obrazí, naroste v daném roce maximálně do výšky 2,5m a je obalena květy. Bez řezu dosahuje až 5m a květů je trochu méně. Pro podporu kvetení je možné odkvetlé hrozny odštipovat.
V letních dnech, kde není větrno a teplota přesáhne 25°C, bývá v obležení různého hmyzu. Není výjimkou vidět až 20 motýlů na jednom keři, ostatního drobnějšího hmyzu nepočítaně. Na fotkách, které jsou pořízeny běhěm 20minut jsou vidět včelky, několik druhů motýlů, čmeláci a dlouhozobka (hmyzí kolibřík). Některé druhy je obtížné vyfotografovat, protože chvilku neposedí, jiné vzorně pózují i několik minut. Omamná sladká vůně šířící se v takových dnech kolem keře je bohužel nezychytitelná fotoaparátem.
Dnešní návštěvník je pro mě velkou vzácností Otakárek fenyklový (pro slovenské čtenáře Vidlochvost feniklový). Když poletuje a plachtí (protože už má dostatečně velkou plochu křídel) po zahradě, mám podobné pocity, jako když Boeing 747 Jumbo přistává na malém příměstském letišti. Tento exemplář mě donutil být více než 45 minut na žebříku, abych měla alespoň nějakou pěknou fotku. Posedává jen na těch největších vrcholových květenstvích. Ani hejno (nebo co vlastně motýli tvoří) patnácti baboček paví očko ho i přes organizované vyhánění nedonutilo odletět. Vždy provedl velký okruh okolo budly a "doplachtil" na jiný vrcholový květ. Úprava videa by @ntonio (byla jsem donucena svým synem to sem napsat a udělala jsem to ráda :-)). Na závěr je přidané video s babočkou a detailní studií správného sosání.


buddla

Zeptejte se nás na cokoli dalšího: lucie@oreska.cz / +420 606 690 980 

zpět na úvod