Plánování zeleniny – kompletní podklady

STŘÍDÁNÍ TRATÍ, KOMBINOVÁNÍ ZELENINY, SMÍŠENÉ KULTURY, OSAZOVACÍ PLÁNY

TENTO PŘÍSPĚVEK MŮŽE BÝT PŘÍNOSNÝ POUZE PRO BYTOSTI, KTERÉ ZNAJÍ PRINCIPY PERMAKULTURY. BEZ ZNALOSTÍ PRAVIDEL PERMAKULTURNÍHO PĚSTOVÁNÍ ZELENINY TO NEMUSÍ FUNGOVAT.

Často jsem žádána o podklady pro plánování zeleninových záhonů. Níže jsou přiloženy dvě tabulky, které jsem vytvořila z různých podkladů, ale hlavně z materiálů Jardy Svobody. Většinou se jedná o zápisky z jeho seminářů a výtah z jeho skvělé knihy Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost. Jardovi jsem tabulky nabízela do knihy, ale on není tabulkový typ – narozdíl ode mě. Čerpala jsem z další asi desítky různých podkladů, které se v určitých aspektech shodovaly, ale někdy se úplně rozcházely.

Ráda bych zde upozornila na fakt, že neexistuje jednoznačný názor na to, které kombinace zelenin si škodí, jsou neutrální nebo si prospívají. Někomu může některá kombinace fungovat a někomu zase vůbec ne. Jde o orientační tabulku a i já ji průběžně měním podle získaných zkušeností. Kombinování zeleniny je velmi individuální záležitost, která závisí na mnoha vstupech. Nemá smysl mi psát, že ta či jiná kombinace zeleniny Vám funguje. Já to mám prostě takto.

Já se hlavně snažím dodržovat STŘÍDÁNÍ TRATÍ (1, pak 2, pak 3 + na podzim hnojení a znovu 1-2-3 atd). Hlídám si u brukvovitých a hrášku dodržování časového odstupu na jednom záhonu. Snažím se kombinovat čeledi, aby to bylo pestré. Hlídám si i VELIKOST ROSTLIN, aby si navzájem nestínily (třeba fazole dávám na severní stranu záhonu). Používám stupňovitou výsadbu.

Trochu je potřeba dbát na POTŘEBU DUSÍKU a nedávat dohromady plodiny s úplně rozdílnými požadavky.

Pro mě je velmi důležitá PESTROST každého záhonu a doplňování BYLINEK a KVĚTIN přímo do záhonu. Podporuje to zdraví, vůni a vitalitu pěstovaných plodin. A navíc je to krásné.

Dá se velmi dobře hrát s předplodinami, hlavními plodinami a následnými plodinami. Ale to už je trochu vyšší dívčí. Mě to moc nebaví, protože do každé díry hned něco zaseju nebo zasadím něco spontánně.

Teď si hraju s využíváním pařníků na jaře, v létě a na podzim. Zatím jsem ve fázi pokusů. Tam je také mnoho možností.

Pro fajnšmekry může být zajímavé používat Výsevní dny Marie Thunové. Nebudu to více rozepisovat, je toho na netu mnoho. K tomu slouží v tabulce sloupeček „Plodící část rostliny“.

Tak jako se vším je to hlavně o cviku a nebát se to zkoušet. Každá zahrada je jiná a neexistuje instatní návod na úspěch. Dělám různé experimenty, někdy to vyjde a někdy je to jen dobrá zkušenost.

V přiloženém souboru TABULKA ZELENINY je většina základních zelenin s informacemi o pěstování.

Tabulka zeleniny

V souboru KOMBINACE ZELENINY jsou moje sesbírané a upravené poznatky.

Kombinace zeleniny